A-F-AF603
Efficiency
94%
Output power (kW)
2.17-9.20KW (4P/1400rpm)
Output speed
5.8-25.1
Gear ratio
55.75-242.67
⌀ output shaft
ø60mm x 120mm
Frame material
Cast iron (GGG-40)
Additional information
| Mounting type | A, AF, F |
|---|---|
| Manufacturer | NRW |
| Model | A-F-AF |
| Designation | A(foot mounting)-F(flange mounting)-AF(foot-flange mounting) |
| Overall dimensions | 603 |
| Gear ratio range | 55.75-242.67 |
| Output speed range | 5.8-25.1 |
| Efficiency (%) | 94% |
| Available motor flanges | 90-160 |
| Motor flange options | B14/B5/W-Input |
| Maximum motor power (kW) | 2.17-9.20KW (4P/1400rpm) |
| Rated torque | 3600Nm |
| Number of stages | 3 stages |
| Frame material | Cast iron (GGG-40) |
| Output shaft diameter | ø60mm x 120mm |
| Input shaft type | backstop, coupled motor, IEC, input shaft, PAM |
| Lubrication options | Foodgrade oil, Mineral oil, Synthetic oil |
| Color | RAL5010 |
| Explosion protection (ATEX) | ATEX version of the gearbox is also available. |


