A-F-AF502
Efficiency
96%
Output power (kW)
4.81-18.65KW (4P/1400rpm)
Output speed
28.7-254.5
Gear ratio
5.50-48.77
⌀ output shaft
ø50mm x 100mm (optional ø40mm x 80mm)
Frame material
Cast iron (GGG-40)
Additional information
| Mounting type | A, AF, F |
|---|---|
| Manufacturer | NRW |
| Model | A-F-AF |
| Designation | A(foot mounting)-F(flange mounting)-AF(foot-flange mounting) |
| Overall dimensions | 502 |
| Gear ratio range | 5.50-48.77 |
| Output speed range | 28.7-254.5 |
| Efficiency (%) | 96% |
| Available motor flanges | 80-160 |
| Motor flange options | B14/B5/W-Input |
| Maximum motor power (kW) | 4.81-18.65KW (4P/1400rpm) |
| Rated torque | 1600Nm |
| Number of stages | 2 stages |
| Frame material | Cast iron (GGG-40) |
| Output shaft diameter | ø50mm x 100mm (optional ø40mm x 80mm) |
| Input shaft type | backstop, coupled motor, IEC, input shaft, PAM |
| Lubrication options | Foodgrade oil, Mineral oil, Synthetic oil |
| Color | RAL5010 |
| Explosion protection (ATEX) | ATEX version of the gearbox is also available. |


