A-F-AF351
Efficiency
97%
Output power (kW)
1.72-4.50KW (4P/1400rpm)
Output speed
164.7-1074.4
Gear ratio
1.30-8.50
⌀ output shaft
ø24mm x 50mm
Frame material
Cast iron (GGG-40)
Additional information
| Mounting type | A, AF, AF-M, F |
|---|---|
| Manufacturer | NRW |
| Model | A, AF, AF-M, F |
| Designation | A(foot mounting), AF-M(special foot-flange mounting), AF(foot-flange mounting), F(flange mounting) |
| Overall dimensions | 351 |
| Gear ratio range | 1.30-8.50 |
| Output speed range | 164.7-1074.4 |
| Efficiency (%) | 97% |
| Available motor flanges | 71-112 |
| Motor flange options | B14/B5/W-Input |
| Maximum motor power (kW) | 1.72-4.50KW (4P/1400rpm) |
| Rated torque | 100Nm |
| Number of stages | 1 stages |
| Frame material | Cast iron (GGG-40) |
| Output shaft diameter | ø24mm x 50mm |
| Input shaft type | backstop, coupled motor, IEC, input shaft, PAM |
| Lubrication options | Foodgrade oil, Mineral oil, Synthetic oil |
| Color | RAL5010 |
| Explosion protection (ATEX) | ATEX version of the gearbox is also available. |



